Jdi na obsah Jdi na menu
 


CESTOVÁNÍ SE PSEM

 Tuto stránku jsem připravila pro ty,kteří cestují či chtějí cestovat se psem a nejsou si jisti co to obnáší nebo se obávají různých překážek,jako je ubytování,stravování.

Často slýchám názory lidí,že větší pes patří jen na zahradu,nikam nesmí např.do restaurace,penzionu atd.Opak je pravdou .V dnešní době je i pejsek hostem.

Připravila jsem proto pár bodů ze svých zkušeností na cestách se psem,čeho se vyvarovat,co je nutné sebou mít  a aby dovolená s  čtyřnohým miláčkem byla dovolená pohodová,radostná a ne utrpením.

Úvodem bych upozornila,že v letním období je nebezpečí přehřátí psa v autě.Nikdy proto nenecháváme psa dlouho v autě zaparkovaném i když je v chládku.Dbáme na pitný režim psa.

                                                                                                                                                                                                                           

a.jpg

1. Aspoň částečně ovladatelným psem (viz.odkaz kynologický klub Pelhřimov). Je nutné dbát na zvýšenou opatrnost vůči jiným psům    a lidem. Ne všichni lidé mají psi rádi,proto je nutno mít psa na vodítku popřípadě i náhubek,zvláště v centrech města,hromadných dopravních prostředcích.                           

 2. Vybavení psa: 2 vodítka (náhradní) - může se přetrhnout nebo pes může překousat,někdy   je možno použít obě současně (skály,napojování).Vodítko 10 m dlouhé (stopovací) - je možné použít tam,kde je větší plac a kde pejsek nemá možnost se proběhnout.Není ale nutné.Očkovací průkaz - vždy nutný-Při ubytování,v dopravních prostředcích,někdy i v restauracích,většinou chtějí na požádání.Náhubek - do restaurace,dopravní prostředky,lanovky,centra města.Je lepší ho mít sebou,vyhnete se tak zbytečným nepříjemnostem.Zavrtávací kolík - pro přivázání psa u stanu či chatky,kde není strom nebo zábradlí a jiná možnost upevnění pejska.Misky - osvědčili se mi skládací plátěné,dají se složit i do kapsy.Do auta postačí obyčejné misky plastové,jedna na vodu a druhá na granule či psí konzervy. Napáječka cestovní - uzavíratelná pet lahev s korýtkem,uzavře se a zaklapne.Vhodná do auta,osvědčila se mi,kde není možné u auta nalít vodu do misky. Krmení - granule nebo konzervy,sice je v dnešní době možnost koupit granule,ale ne všude mají oblíbenou značku a kupovat jinou je někdy opbtížné.Pejsek může mít pak i zažívací problémy a to je na cestách nemilé.Držím se pravidla,krmení sebou.Nesmí chybět hlavně voda - pitný režim psa.Hračky - pejsek se může v autě nebo v místě ubytování nudit.Proto nějakou tu hračku je dobrý vzít pejskovi sebou.Pelíšek - je důležité se rozhodnout na čem pejsek v době dovolené bude spát,zda postačí deka nebo něco lepšího.Já vozím starší povlečenou karimatku určenou jen na cestování,je vhodná do stanu,ale i do penzionu a je dobře omyvatelná..

3. Vybavení auta: Síť - pejsek nesmí ohrožovat řidiče.Dává se buď za přední sedačky nebo zadní sedačky,záleží kde se pes veze.Kšíry a pás - k upevnění k bezpečnostním pásům.Přepravka - umístění v kufru auta,pejsek má svůj pelíšek.Může být jen jedna z těchto variant,ale mám osvědčené obě varianty současně jak síť tak kšíry s pásem,je to bezpečnější.Větrací mřížky do oken - zabrání přehřátí psa v autě.Pejsek nemůže vystrkovat hlavu z okna a tím nehrozí úraz a ofouknutí a zároveň zajišťuje větrání.Také lidé,obvzlášť děti nemohou z venku na pejska sahat a strkat ruce do auta.Jsou dvě velikosti:menší a větší.Mě se osvědčily ty větší.Reflexní vesta pro psa - není nutná,ale nikdy člověk neví u čeho se ocitne.Ve tmě a nesvítící výbojky či havárka.Pokud pejsek musí být mimo auto a ocitnete se na rušné silnici,je to vždy bezpečnější,hlavně kde to neznáte.Někdo tvrdí,že je to zbytečnost,ale já si myslím,že ne.

Všechny tyto doplňky lze koupit v internetovém obchodě viz. odkaz Chovatelské potřeby.Ne všude ve zverimexu je mají.

4. Ubytování a stravování: Ubytování - v dnešní době  v kempu a turistických ubytovnách je pes běžný host,v penzionu a hotelu obvykle také.Je ale dobré se předem informovat zda psí miláček skutečně do ubytovacího zařízení může,za jakých podmínek,popřípadě aby byli provozovatelé informování,že přijedete s pejskem,je to vždy lepší a tím předejdete nedorozumění.Někdy se ptají co je to za plemeno a jestli je bytový pes.Jde o to,aby nedělal loužičky,neštěkal,neobtěžoval spolubydlící.Stravování - je podobné,jako u ubytování.V některých restauracích nabídnou pro pejska i malé menu např.granule,psí konzervu.Automaticky přinesou misku z vodou,někde je to na požádání.Pokud je na dveřích restaurace značka přeškrtnutý pes,neznamená to vždy,že tam nesmí.Někdy nesmí jen v době obědů nebo bez náhubku.Je vždy dobré se zeptat zda ho můžete vzít sebou a za jakých podmínek.Většinou chtějí,aby měl pejsek náhubek.Z mé zkušennosti se ještě nestalo,že by nás odmítli,ale netvrdím,že se to nemůže stát.

5. První pomoc: V případě úrazu,uštknutí zmije aj. je dobré v okolí pobytu mít kontakt na místního veterináře,který najdete na internetu nebo v místním telefonním seznamu.Jinak postačí osobní lékárnička.

Pokud máte dotaz,jiné Vaše zkušennosti,zážitky z cest napište mi na mejl: r.chalupova@centrum.cz

__________________________________________________________________________

obraz0401.jpg

          

 

 

  Větrací mřížka do oken - snadná manipulace,bezpečnost pro psa i okolí.

 

 

__________________________________________________________________________

obraz0408.jpg                  

 

 

  Zavrtávací kolík na upevnění psa.                    

 

 

 

_________________________________________________________________________